Jesteś tutaj:

Historia szkoły w Witaszycach

Pierwsza informacja o szkole w Witaszycach pochodzi z relacji z wizyty w tutejszym kościele  biskupa Happa w 1610r. Zapisy mówią również, że istniał dom dla rektora, utrzymywany przez ks. plebana. Przekazy podają, że budynek szkoły, zwany organistówką, znajdował się naprzeciwko kościoła przy obecnej ul.Stawnej. Następne wzmianki o szkole pojawiają się w roku 1683 i 1774. Z dokumentów szkolnych landrata pleszewskiego z 1858r. wynika, że w Witaszycach funkcjonowała katolicka szkoła powszechna.

Następnie szkoła mieściła się w budynku przy ul.Stawnej 3, wybudowanym w 1870r.,
w którym są obecnie mieszkania. Szkoła ta była nazywana starą szkołą, a budynek przy ul.Szkolnej1 wybudowany w 1905r. – nową szkołą. W latach przed drugą wojną światową prowadzone były również lekcje w budynku przy Al. Niepodległości nr 18, wybudowanym w 1895r. Budynek ten potocznie był nazywany niemiecką szkołą.  W pewnym okresie lekcje szkolne odbywały się także w salach pałacu. Mieściło się tam również przedszkole i biblioteka.

Należy zaznaczyć, że polskie dzieci w czasie okupacji zmuszone były do uczęszczania do szkoły niemieckiej w Prusach.

30 kwietnia 1963 r. oddano do użytku nową szkołę przy ul.Szkolnej, naprzeciw dawniej istniejącego budynku, zbudowaną w ramach ogólnopolskiej akcji: „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”.          13 października tego samego roku nadano szkole imię por. Mieczysława Kalinowskiego.

Dalsza rozbudowa szkoły nastąpiła w latach 1987-1992 dzięki ofiarności mieszkańców Witaszyc i zakładów pracy, m.in. Cukrowni, Cegielni, Ośrodka Doświadczalnego oraz pomocy władz administracyjnych i oświatowych.

Kierownicy i Dyrektorzy szkoły w Witaszycach – po odzyskaniu niepodległości:

Jan Perzak – nauczyciel od 1892r., kierownik szkoły do 1931r.

Damian Małecki – kierownik w latach 1931 - 1933

Jakub Jurasz – kierownik szkoły w latach 1933 – 1970, z przerwą na lata okupacji.
Pochodził z powiatu krośnieńskiego na Podkarpaciu, ale całe swoje życie związał z Wielkopolską. Najpierw pracował jako nauczyciel w szkołach  w Lubinii Małej i Wilczy. W 1933r. został kierownikiem Szkoły Podstawowej w Witaszycach i tę funkcję pełnił do czasu przejścia na emeryturę w 1970r. Dzięki jego staraniom powstała nowa, piękna szkoła a budynek starej adoptowano na mieszkania dla nauczycieli.  Zmarł 23 lipca 1973r. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Kazimierz Poziombka – dyrektor szkoły w latach 1970-78.

Ryszard Jacek – dyrektor szkoły w latach 1978 – 2007

Aleksandra Rychel – dyrektor szkoły od 2007r. – 2014

Jarosław Łukasiewicz - dyrektor szkoły od 2014r

Znanymi i długoletnimi nauczycielami szkoły